Förlust mot AIK i premiären

Två starka lag sattes på prov i premiären, två lag som experterna inte riktigt vetat vart de ska placera. GAIS hade initiativ över bollen och skapade många chanser, men det var AIK som på tilläggstid lyckades få in 0-1. Foto: Mikael Josefsson & Lasse Ekström

2025-04-01 16:00

Alfred Elmlund

A-laget Herr

Senaste nytt

Foto

Huvudbild på nyhet

Solen sken, Allsvenskan-premiär och en nästintill fullsatt läktare, allt banade vägen för en vacker fotbollskväll. Innan matchen fick dra igång skulle dock en av GAIS största legender tackas av, “Super” Mervan Celik. Hela stadion jublade och tackade av den återkommande stjärnan, en spelare som GAIS kommer sakna, både på och av plan.

Matchen inleddes inte riktigt som hemmapubliken ville, då det var bortalaget som spelade GAIS-fotboll, med höga tidiga bollvinster. Samtidigt var det som om premiärnerverna satt rotade i Gårdapojkarna, vilket visade sig i ett spänt och stressigt spel. De slarvade bort bollar i uppspelet och lät AIK pressa högt. Den skinande insikten som tog GAIS långt förra året, verkade saknas.

Karaktären på matchen skiftade efter dryga 20 minuter. Från att AIK trillade boll på GAIS-planhalva utan att nå någon större chans (tack vare god samspelt defensiv från grönsvarta sidan), fick GAIS anda i och med en rad halvchanser. Det började i 19:e minuten då Ågren bröt en kontring och spelade bollen till kaptenen Wängberg på högerflanken, som i sin tur spelade upp bollen via Holmén och Milovanovic till sig själv, där han slog ett inlägg till Becirovic. Yttern fick ingen ren träff, utan nickade ned bollen till Henriksson som löpte in i mitten och avslutade på returen. Avslutet blockerades dock av en motståndare. GAIS sökte sig strax efter upp igen och vann hörna. Hörnan gick över samtliga spelare mot bortre stolpe där återigen Henriksson kom flygande, men han missade bollen precis och bollen gick istället ut till inspark. Det närmaste GAIS kom i första halvlek.

GAIS gick högre upp efter detta och började likna sig själva mer, men det lilla extra saknades för att få in 1-0 innan halvlek. Att få med sig en tursam bollstuds i trånga utrymmen har annars varit GAIS starkaste offensiva tillvägagångssätt, men det var som om Gårdapojkarna inte vågade riskera bolltapp för det. Sedan ska det inte stickas under stol med att återkommande avblåsningar åt båda håll hindrade GAIS att sätta konstant press mot gnaget. Det blev mest på inlägg som hemmalaget försökte få målchanser, men inga försök spräckte nollan. Med tio minuters mellanrum, först i 27:e, sedan i 37:e och till sist i 47:e fick GAIS liknande frisparks-situationer, från högersidan. Närmast kom Ågren på tredje försöket då han fick en fri nick som tyvär seglade strax förbi målet.

Det var inte det GAIS många hade velat se i första halvlek. Lite tafatt spel där rummet mellan spelarna blev för stort majoriteten av tiden, istället för de små ytorna GAIS annars sökt i tidigare matcher. Trots detta var det GAIS som låg närmare målprotokollet. AIK fick milda chanser och en fysiskt stark defensiv, med valet av Frej som vänsterback slog ned AIK:s försök till forcering.

Inledningen i andra halvlek var något mer hygglig än den första då GAIS klev högt upp och la större tyngd på den bollskickliga högerkombinationen mellan Wängberg-Henriksson-Lundgren. GAIS hittade dock inte  nycklarna till det låsta straffområdet fyllt med sju, åtta AIK:are, för mest fick de grönsvarta spelarna vända om och spela runt för att söka nya ytor. Samtidigt trappade båda lagen upp det fysiska spelet och mer kamper om boll uppstod, där GAIS oftare kom ut som segrare. I 60:e minuten genomförde Fidde det första bytet, då Becirovic spelat klart och arvtagaren för nr10 Amin Boudri byttes in.

Filip Beckman på backen höll på att få visa upp sin fingertoppskänsla i uppspelet då han själv från ingenstans skickade upp bollen från halvplan över AIK-blockaden av anfallare och mittfältare, till Milovanovic strax utanför straffområdet. Han vände snabbt upp och vek in  till ett hyfsat skottläge, men valde att spela rakt mot Hedlund som tog fart in i straffområdet. Dessvärre hann målvakten precis före. Matchbilden förblev i status quo och det enda AIK fick var att stundvis låna boll på egen planhalva, annars var det bara GAIS som gick för 1-0 under andra halvlek. Efter 74 spelade minuter byttes ytterligare spelare. In klev Harun Ibrahim och Amatkarijo, för att ersätta Henriksson och Holmén som har kämpat hårt på mittfältet. Därmed klev Lundgren ned i banan och Gio tog över ytterpositionen. Bytena antydde att GAIS ville förstärka bollinnehavet ytterligare, snarare än att fokusera på fysiskt spel.

Sista riktiga avslutet som gav ett sus på läktaren kom i  84:e matchminuten. Stabila Ågren tog emot en rensning vid halvplan och spelade över bollen, via Beckman, till Frej som förlängde till Boudri på kanten. 10:an rörde sig mot kortsidan för att snabbt vika in på plan och lobba över bollen mot bortre stolpe där ingen annan än Lundgren befann sig. Lundgren mötte bollen och försökte styra in den i mål, men fick en halvdan träff och bollen flög förbi målet, ut till inspark. Minuten efter byttes det ytterligare. Hedlund på topp fick tacka för sig tillsammans med Milovanovic. In byttes Diabate och den evigt unga Jonas Lindberg. Två raka byten.

Men  så hände det som inte fick ske. I 90+2 vann AIK bollen högt, på grund av ett individuellt misstag, och ställde om till ett “tre mot ett” läge. AIK-spelaren slog inlägg mot straffområdet där Celina stod redo och nickade in 0-1.

Ibland är fotboll orättvist och så var fallet denna dag. GAIS såg starka ut defensivt och neutraliserade AIK. Offensivt lämnas publiken med frågetecken då GAIS inte heller kom till lika många farliga avslut de vanligtvis gör. Det ska dock inte glömmas att AIKs största kvalité är försvaret. Alla gaisare ska gå rakryggade och stolta över att deras lag visat att GAIS är här i Allsvenskan för att stanna.

Nya tag på söndag 6/4 borta mot Mjällby på Strandvallen.

Matchen i korthet

Laget: Krasniqi, Ågren, Wängberg (K), Milovanovic (Lindberg 85’), Lundgren, Becirovic (Boudri 61´), Frej, Holmén (Ibrahim 74´), Henriksson (Amatkarijo 74’), Beckman, Hedlund (Diabate 85’)

Målen:
0-1 Celina 92’

Publik: 15046 (bara gaisare)

No items found.

LÄS FLER RELATERADE NYHETER